BLOG

Flamingio ile hayatı paylaşın!


6 Temmuz 2018

Dekorasyona Sanat Dokunuşu: Makrome

Eskinin Alaturkası, Yeninin Bohemi
Dekorasyona Sanat Dokunuşu: Makrome

[modernmacrame.com]


Makrome Nedir?

İnsanoğlunun bir şeyleri birbirine bağlama arzusu üzerine ortaya çıktığı düşünülen, yüzyıllar boyunca farklı kültürlerin dokunuşuyla farklı isimler ve farklı çeşitler edinmiş bir düğümleme sanatı makrome.  Türk Dil Kurumu'na göre doğru yazılışı 'makrome' olarak belirtilse de, Fransızca 'macramé' den dilimize geçtiği farklı kaynaklarca doğrulanıyor. 


İşin etimolojik yönü bir yana, makrome sanatının yıllar boyu kullanıldığı alanlar bir hayli ilginç. Haberleşmeyi sağlamak ve matematikte kullanmak için eski toplulukların her bir düğüm çeşidini bir harf ve sayı ile özdeşleştirdikleri ve böylelikle iletişimi geliştirdikleri biliniyor. Ayrıca eski zamanlarda makromenin yoğun olarak kullanıldığı avcılık ve denizcilik gibi alanların düğüm çeşitliliğini geliştirdiği de kaynaklarda geçen bilgiler arasında.

[instagram.com/po.emo]


Makromenin Dekorasyon Tarzları İle İlişkisi

Günümüzde haliyle fonksiyonel yararlarından çok görselliği ile ilgi odağı olan makrome, 70'lerden beri  belki de en büyük çıkışını yaşıyor. Dekorasyon tarzlarının bilinirliğinin artması, 'konsept yaratma' alışkanlığının gelişmesi veya basitçe 'yeni ve eski' sentezinin her zaman ilgi görmesi gibi nedenler ile bu durumu açıklamak mümkün. 

macromacrame.com

Boho, namı-diğer 'Bohemian' tarzın yapı taşı olan makrome, giyimden dekorasyona kadar çeşitli alanlarda kendinden söz ettiriyor. İlhamını doğadan alan Boho, kural tanımayan, doğal materyallere önem veren ve özgünlüğün ön plana çıktığı bir tarz. Yapımında kullanılan jüt, keten, hasır veya pamuk gibi doğal materyaller veya el işi ile yaratılması gibi nedenler, makromeyi bu tarz ile birlikte anmamızın da sebepleri arasında. 

etsy.com

Her ne kadar teknolojinin işin içine girmesiyle günümüzde sentetik ipler ve makineler makromenin yapımında rol oynayabilse de, doğal malzemeler ile yapılan el işlerinin yeri bambaşka. Boho haricinde rustik ve country gibi doğallın ön planda olduğu dekorasyon tarzlarında da karşımıza çıkan makrome, bir zamanların 'alaturka' algısından 'modern' tarza evrimini başarıyla gerçekleştirmiş gibi görünüyor.


Perde, kilim, masa örtüsü, kılıf, duvar aksesuarı, hamak, puf,  düş kapanı, minder  gibi çok çeşitli kullanım alanına sahip makromelerden dekorasyonunuz için en uygun olanı/olanları seçmeniz önemli. Çok fazla farklı çeşit makromeyi bir arada kullanmak yerine, ilgi çekecek bir iki parçayı kullanmak dağınık ve yorucu bir dekorasyonunun da önüne geçecektir.


Makromenin Dekorasyondaki Çeşitli Kullanım Alanları


[stern.de]


[junkaholique.com]

chroniclesofafoodoholic.com

etsy.com

copycatchic.com

ivoryanddeene.com.au

etsy.com

rhteen.com

etsy.com

Son zamanlarda DIY (Kendin Yap) projeleri için sıklıkla tercih edilen, hem dekoratif hem de stres azaltan bu uğraş, şüphesiz uzun bir süre daha gündemimizdeki yerini koruyacak.

[modernmacrame.com]

Aşağıdaki link aracılığıyla Flamingio E-Mağaza'daki makrome düş kapanları çeşitlerine ulaşabilirsiniz: 
Quinque Design

ÖNERİLEN ÜRÜNLER

SON YAZILAR

Dekorasyonda En Çok Yapılan 5 Hata

6 Eylül 2020

Kadın-Erkek Hemfikir Olunan 5 Dekorasyon Kararı

29 Haziran 2020

Yükselen Dekorasyon Trendi : Pampas Otu

3 Haziran 2020

Yaygın Kullanılan 9 Ahşap Türü ve Özellikleri

25 Mayıs 2020

Göz Alıcı Balkon/Teras Dekorasyonu için 7 Adım

16 Mayıs 2020