BLOG

Flamingio ile hayatı paylaşın!


6 Eylül 2020

Dekorasyonda En Çok Yapılan 5 Hata

İç Mimarlara Sorduk
Dekorasyonda En Çok Yapılan 5 Hata

Her dekorasyonun kendi içinde şüphesiz farklı dinamikleri bulunuyor. Renk, desen ve tarz gibi kişiden kişiye farklılık gösteren seçimler bir yana, özellikle profesyonel yardım alınmadığı durumlarda bazı noktalara dikkat etmek yaşam alanlarını iyileştirmek için oldukça gerekli. 

Zevkinize aslında hiç uymayan bir dekorasyonun bile doğru teknikle yapıldığı takdirde gözünüze güzel geldiğini fark edebilirsiniz. Aynı şekilde mekanınızı dekore ederken kullandığınız tüm ürünler içinize sinse bile, çıkan sonuçtan memnun olmayabilirsiniz.

İç mimarların ev dekorasyonlarında en çok karşılaştıkları bu 5 hata, yaşam alanlarını iyileştirmek adına bilinçli olunması gerektiğine dikkat çekiyor.


Hata #1 : Dağınık Görünüm


Eğer açık raf ve dolap gibi açık depolama alanlarına sahipseniz veya edinmeyi düşünüyorsanız, bu alanları nasıl dolduracağınız ile ilgili bir planınız mutlaka olmalı. Düzenli aksesuar ve renk gruplamalarına yer verilmediği takdirde kaotik ve yorucu görünümler yaratmak maalesef kaçınılmaz. 


Hata #2 : Yanlış Kilim Boyutu ve Konumlandırması


Mekanlarda kullanılan kilimler eğer mobilyaları çerçeveleyemiyor ve ortada kalıyorsa rahatsız edici bir görünüme sebebiyet verebilir. Yatak odaları için, kilimleri yatağı ve komodinleri de kapsayacak şekilde dik olarak konumlandırmak doğru dekorasyon için yeterli.


Hata #3 : Yetersiz Aydınlatma


Işık kullanımı sadece görme becerimizi arttırmıyor, aynı zamanda mekanın kendisini de daha dinamik algılamamızı sağlıyor. Genel, aksan ve direkt olarak minimum 3 farklı aydınlatma kullanarak ışığı katmanlandırmak mekanı derinleştirmek için olabilecek en doğru tercih.


Hata #4 : Aksesuar Azlığı


Bir mekanı 'tam' hissettiren sadece mobilyalar değil, büyük çoğunlukla 'styling' oluyor. Aksesuarlar, sanat ürünleri ve tablolar gibi mekanı detaylandıran objeler uygun şekilde ve ölçüde bir araya getirilip mekana serpiştirildiği zaman dekorasyon tam anlamıyla tamamlanıyor.


Hata #5 : Mükemmel Uyum


Mekanlarda showroom algısı yaratmak istenilen bir durum değil. Farklı dokunuşların mekanın karakteri ile doğrudan ilgisi olduğu için, birbirini çok iyi tamamlayan çok fazla ürünü aynı mekanda kullanmaktan kesinlikle kaçınılmalı.

ÖNERİLEN ÜRÜNLER

SON YAZILAR

Dekorasyonda En Çok Yapılan 5 Hata

6 Eylül 2020

Kadın-Erkek Hemfikir Olunan 5 Dekorasyon Kararı

29 Haziran 2020

Yükselen Dekorasyon Trendi : Pampas Otu

3 Haziran 2020

Yaygın Kullanılan 9 Ahşap Türü ve Özellikleri

25 Mayıs 2020

Göz Alıcı Balkon/Teras Dekorasyonu için 7 Adım

16 Mayıs 2020