BLOG

Flamingio ile hayatı paylaşın!


12 Kasım 2018

Ünlü Ressamların Ses Getiren 7 Tablosu

Sanatı Mekanlarınıza Taşıyın
Ünlü Ressamların Ses Getiren 7 Tablosu

Farklı zamanlarda yaşamış dünyaca ünlü ressamların duygularını, düşüncelerini, mücadelelerini ve hayatlarını anlatan tablolarına dekorasyonlarda yer vermek, sanatı yaşatmak ve mekanları bambaşka bir boyuta taşıyabilmek için müthiş bir fırsat. İster boş bir duvarın yıldızı olarak konumlandırın, ister kalabalık bir dekorasyonun odak noktası yapın, mekanınıza uygun bir tablonun atmosferi nasıl derinleştirdiğine inanamayacaksınız. 

‘La Dance-I’ Henri Matisse, 1909

[Dans-I]

matisse

Akım: Fovizm

20. Yüzyıl’da ortaya çıkmış modern sanatın ilk büyük akımlarından biri olan Fovizm’in kurucusu Matisse, Rus sanayici Sergei Shchukin’in isteği üzerine Moskova’daki Trubetskoy Sarayı’nın köşkünün spiral merdivenini süslemek için Dans’ı yaratıyor. İki versiyonu bulunan Dans, ölçüsüz bir perspektif ve çiğ renklerin zahmetsizce buluşması ile hayat bulmuş, basit görünen fakat incelikler barındıran bir eser. Doğanın insanlara uyum sağlayarak şekil değiştirmesi ve çemberi bozan birbirine uzanan iki el, üstüne düşünülmesi gereken en can alıcı noktalar olarak öne çıkıyor.

‘American Gothic’ Grant Wood, 1930

[Amerikan Gotiği]

american gothic

Akım: Rejyonalizm

Amerikan resim sanatının en önemli eserleri arasında gösterilen ‘American Gothic’, küçük kasaba kültürünü betimleyen etkileyici bir tablo. Fonda görünen ve esere ismini veren gotik stili ev, aslında Wood’un Iowa eyaletinde dolaşırken dikkatini çekiyor. Resmedilen insanlar ise ona göre bu evin muhtemel sakinleri. Şehirlilerin önyargı ile yaklaştığı taşra halkına gönderme yapan Wood, bu tablosuyla gizem, gizlilik ve bağnazlık kavramlarına dikkat çekiyor.

‘Le Fils de l'homme’ Rene Magritte, 1964

[Adamın Oğlu]

magritte

Akım: Sürrealizm

Magritte’in otoportresi olan ‘Le Fils de l'homme’, klasik takım elbise, ters resmedilmiş sol kol ve yüzünün ortasına konumlanmış ve mitolojide yasak meyve olarak sembolize edilen yeşil elma ile öne çıkıyor. Magritte bu eserinde herkesin sırları olduğuna, bu sırların da bizzat diğer insanlar tarafından görünmek istendiğine dair yorumunu aktarıyor. Her zaman görünenin ötesine geçmeye çabaladığımızı ve aslında birçok şeyi bilmemizin mümkün olmadığının altını çiziyor.

‘Der Kuss’ Gustav Klimt, 1907-1908

[Öpücük]

the kissAkım: Art Nouveau

Çoğunlukla erotik kadınları resimlerine konu etmeyi seven Klimt, ilk defa bu eserinde kırılgan bir kadın betimliyor. İlk bakışta tutkulu bir aşkın ve teslimiyetin tezahürü gibi görünen bu tablo, dikkatli incelendiğinde kırgınlıklar barındırması ile ünlü. Kadının erkek kadar durumdan hoşnut olmaması ve bir uçurum kenarında olmaları aslında yasaklı bir durumda olabilme ihtimalleri de akıllara getiriyor.

‘No:5’ Jackson Pollock, 1948


pollockAkım: Soyut Ekspresyonizm 

Dünyanın en pahalı 10 tablosundan biri olan ‘No:5’, Pollock’un geleneksel fırça ve boya kullanma teknikleri yerine kendi tarzı olan damlatma tekniği ile yarattığı, şiddet ve haykırışın sembolü olan tablosu. Muhtemel olarak koasun içindeki düzene atıfta bulunan eseri, Pollock’un alkolizm ile boğuşurken yaratmış olması sebebiyle oldukça karamsar bir ruh halini temsil ediyor.

‘Nave Nave Moe’, Paul Gauguin, 1894 

[Tatlı Rüyalar - Kutsal Bahar]

nave nave

Akım: Post Empresyonizm

Tahitili iki genç kızın gün ortasındaki doğal hallerinin resmedildiği ‘Nave Nave Moe’, Gauguin’in bir sosyolog edasıyla Tahiti halkına yaptığı gözlemlerin sonucunda ortaya çıkmış, saf ve duru bir eser. Renkleri ele alış şekli olarak sentezci bir üslup benimsemiş olan Gauguin’in, ilkelci yaklaşımları sonucunda doğaya döndüğü, pastoral temaların altını çizdiği tablolarını yaratırken uygarlıktan kaçtığı ve tropikal ülkelere uzun seyahatler gerçekleştirdiği biliniyor.

‘Meisje met de parel’, Johannes Vermeer, 1665

[İnci Kupeli Kız]

the girl with a pearl earringAkım: Hollanda Altın Çağı

Kuzeyin Mona Lisa’sı veya Hollandalı Mona Lisa olarak da bilinen bu eser, sanılanın aksine bir portre değil, bir ‘tronie’. Anonim veya hayal ürünü olan bir modelin büst uzunluğundaki tasviri olan troine, yüz ifadelerine ve spesifik özelliklere dikkat çekmek için kullanılıyor. Geleneksel elbisesi, oryantal türbanı ve büyük boyuttaki inci küpesi ile en ünlü ‘troine’ olan ‘İnci Küpeli Kız’, ışığı müthiş kullanması ile nam salmış Vermeer’in ustalık eserlerinden. Göz ve dudaklardaki nem, pürüzsüz ve yumuşak cilt ve parıldayan inci küpe birleştiğinde ortaya çıkan ‘gerçek’ algısı da başarısının sebebi.


ÖNERİLEN ÜRÜNLER

SON YAZILAR

Dekorasyonda En Çok Yapılan 5 Hata

6 Eylül 2020

Kadın-Erkek Hemfikir Olunan 5 Dekorasyon Kararı

29 Haziran 2020

Yükselen Dekorasyon Trendi : Pampas Otu

3 Haziran 2020

Yaygın Kullanılan 9 Ahşap Türü ve Özellikleri

25 Mayıs 2020

Göz Alıcı Balkon/Teras Dekorasyonu için 7 Adım

16 Mayıs 2020