BLOG

Flamingio ile hayatı paylaşın!


16 Şubat 2019

Hygge, Lagom, Wabi-Sabi, KonMari ve Lykke Nedir?

Uluslararası Dekorasyon Kavramları
Hygge, Lagom, Wabi-Sabi, KonMari ve Lykke Nedir?

Farklı coğrafyaların birbirinden ilgi çekici kültürlerinin benimsediği hayat felsefeleri, özellikle son dönemlerde değişik dekorasyon trendlerine dönüşmüş olarak karşımıza çıkıyor. Yeni tanışan birçok insanın hayatına etki etmeye başlamış olan bu kavramlar, mekan algısını bambaşka boyutlara çıkarıp mekanda geçirilen zamanın kalitesini arttırmak ve önemli mesajlar vermek istiyor.

Wabi-Sabi16. yüzyılın Zen Budizmi'nden günümüze uzanan bir Japon felsefesi Wabi Sabi. “Wabi” sadeliği temsil ederken, “Sabi” yıpranmışlığı ve yaş almanın güzelliğini betimliyor. Dekorasyona yansıması ise ekstra bir efor sarfederek mekanları mükemmeleştirmeye çalışmak yerine olanı olduğu gibi kabul etme, düzeltmeye çalışmama ve bu durumdan keyif alma prensiplerine dayanıyor. Doğal malzemelerin ve renklerin kullanımının önemli olduğu Wabi-Sabi’de; el yapımı seramikler, zamanın izlerini taşıyan eşyalar ve simetrik olmayan düzenler oldukça dikkat çekici. Doğadaki kusur, düzensizlik ve devinimden ilham alan Wabi-Sabi, mekanlarımızı robotlaştırmaktan kurtaran, özgünlüğünü ve karakterini ortaya çıkaran müthiş bir felsefe.

KonMariMarie Kondo isimli Japon bir yazar/danışman tarafından bulunmuş olan, eşyaları düzenleme metodu olarak tanımlanan bir konsept KonMari. Fazlalıklardan kurtulmayı ve minimalist bir düzeni destekleyen bu metod, öncelikle kişiye iyi enerji veren eşyaların yaşam alanlarında tutulmasını öğütlüyor. Bu konuyla ilgili dört kitap yazmış olan Marie Kondo, eşyaların benzerliklerine göre kategorilendirilmelerini ve özel katlama metodları ile düzenlenmelerini savunuyor. KonMari’nin bir kez uygulandığında dahi bir disiplin olarak kolayca benimsenebilir oluşu, yaşam alanlarının nefes almasını sağlayan, kişilere mutluluk veren bu konseptin dünyada neden bu kadar yankı uyandırdığını da açıklıyor.

Lagom“Ne az, ne çok, tam kararında” ifadeleri, İsveç’in dünyadaki en yüksek refah düzeyine sahip ülkelerden biri olmasında payı olan, kendilerine özgü “Lagom” kavramını kabaca tanımlıyor. İsveçlilerin hayatlarının her alanında uyguladıkları bu prensip, dekorasyon alanında da oldukça etkili. Pratik ve fonksiyonel mekan yerleşimlerine önem veren ve dağınıklığı sevmeyen bu kavram, bir star mobilya belirleme ve dekorasyonu etrafında şekillendirme görüşünü destekliyor. Mekanlarda denge ve harmoni sağlayan Lagom, İskandinav kültürüne uygun olarak minimalist bir hayatı savunan, çok rahatlatıcı ve estetik bir anlayış.

HyggeSon zamanlarda sıkça karşımıza çıkan bu kavram, Danimarkalıların “evim evim güzel evim” hissiyatını yaşatan her türlü madde veya durum için tanımladıkları bir konsept. Öyle bir konsept ki, bazı üniversitelerde ders olarak okutulduğu da bilinenler arasında. Yumuşacık bir battaniye, sıcak bir çay ve irili ufaklı yanan mumlar eşliğinde okunan bir kitap, çok güzel bir Hygge örneği. İskandinav ruhuna uygun olarak açık renkler, doğal malzemeler, bitkiler, abartısız ve düzenli bir yaşam alanı Hygge için öncelikli. Örgü objeler, kalın battaniyeler ve peluş yastıklar kış dönemi Hygge için uygunken, yaz için ketenler, taze çiçekler ve uçuş uçuş bir ambiyans bu sıcak ve mutluluk veren konsepti yaşamak için yeterli.

LykkeDanimarka’nın mutluluk anahtarı olan Lykke kavramı, ‘’iyi şans’’ ve ‘’mutluluk’’ anlamına gelen Danca bir kelime. Yaşamın her alanına uygulanabilen bu kavram, dekorasyon disiplinlerinden çok o mekanda yaşayan insanların mutluluğu üzerine yoğunlaşıyor. Yapılan bir çok araştırmada dünyanın en mutlu insanlarının olduğu ülke olarak seçilen Danimarka’nın lykke konseptini benimsemek için yapmak gerekenler aslında çok basit: Her hangi bir günde arkadaşlar ve aileyle çevrili bir masa, yenen keyfili yemekler, oynanan oyunlar ve edilen hoş sohbetler. Lykke için bu tarz sosyal aktivitelere maksimum elveriş sağlayan mekan dekorasyonları çok önemli.


ÖNERİLEN ÜRÜNLER

SON YAZILAR

Dekorasyonda En Çok Yapılan 5 Hata

6 Eylül 2020

Kadın-Erkek Hemfikir Olunan 5 Dekorasyon Kararı

29 Haziran 2020

Yükselen Dekorasyon Trendi : Pampas Otu

3 Haziran 2020

Yaygın Kullanılan 9 Ahşap Türü ve Özellikleri

25 Mayıs 2020

Göz Alıcı Balkon/Teras Dekorasyonu için 7 Adım

16 Mayıs 2020